Na co se zaměřit při nákupu baterie?

Při výběru autobaterie nebo motobaterie vždy vyskočí několik otázek, které je nutné zodpovědět a podle toho vybírat konkrétní model. Vše určuje typ auta (motor, obsah), podle toho se volí kapacita baterie, startovací proudy, rozmístění pólů, materiál desek a tak zda se chcete o autobaterii starat nebo vyžadujete bezúdržbovou. Pokud si na vše odpovíte, pak nemůžete vybrat špatně.

Nepodcenit rozměry

Rozměry jsou první informací, kterou musíte ze své staré autobaterie zjistit. Baterie má ve voze své místo a je tak jasné, že se od něj musí vejít. Ideální je najít typ staré baterie a vyhledat si její rozměry. Další možností je baterie změřit nebo si změřit prostor, který je ve voze pro baterii vyhrazen.

Vyřešte kapacitu

O tom, jak velkou kapacitu do svého vozu potřebujete se vždy dočtete v manuálu k vašemu vozu. Důležité je, se údajů držet a nejít pod uvedené hodnoty a také nezapomínat, že baterie v zimě ztrácejí velkou část své kapacity. Proto by se mohlo stát, že v zimě nenastartujete, ačkoliv v létě bylo vše v pořádku. Kapacita baterie se udává v Ah - ampérhodinách a udává jak dlouho je baterie schopná dodávat proud za jednotku času.

Většina motorových vozidel si vystačí s kapacitou kolem 63 Ah, pro motory dieslové je pak vhodnější autobaterie s kapacitou od 70 Ah a výše.

Jak je to s napětím?

S napětím je to poměrně jednoduché, většina současných vozů používá baterie s napětím 12 V. Čas do času se můžete setkat i s baterie s napětím 6 V, ale 12 V jsou častější.

Startovací proudy

Startovací proud udává, kolik Ampér je baterie schopná dodat krátkodobě při startování auta. Obecně lze říct, že pro benzínové motory stačí nižší startovací proud, u dieslových je to náročnější. Množství startovacího proudu je ovlivněné také množství spotřebičů ve vozidla. Čim jich je víc, tím je potřeba vyšší startovací proud. Luxusní automobily, které mají na palubě autorádio, alarm, centrální zamykání a spotřebiče, která vyžadují velké množství energie, tak potřebují vysoký startovací proud.

Pólování

U pólování jde o správné umístění kladného pólu. Setkáte se s označením pravá baterie a levá baterie. Pravá baterie je taková, která má +pól vpravo, pokud je +pól vlevo, je to baterie levá. Většina současných aut má kladný pól umístěný vpravo. Ale na trhu se prodávají vozidla, která mají kladný pól vlevo, jedná se především o asijské produkce. Znát správnou stranu +pólu je důležité, protože přívodní kabely k autobateriím mají přesné rozměry a pokud by došlo k záměně pólování, tak by k pólům nedosáhly.

Pomůžeme vám baterii vybrat. Napište nám

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Nenašli jste požadovanou otázku s odpovědí? Napište nám.

Vyplňte, kam máme zaslat odpověď na Váš dotaz.